Jak archivovat negativy, diapozitivy, fotky

Máte doma nějaké staré negativy nebo diapozitivy? Nevíte, co s nimi? Máte vyvolané fotografie, ale co s negativy?

Negativy jsou pro každého fotografa to nejdůležitější, co má. Z negativu můžeme opakovaně vytvořit nové fotky. Jak je ale správně uskladnit? Jak ošetřit negativy a diapozitivy při jejich dlouhodobé archivaci? Pokud se nám totiž poškodí samotný negativ, není již možné fotky znovu vytisknout/vyvolat.

Jednou z možností archivace je samozřejmě nechat si negativy a diapozitivy naskenovat do elektronické podoby. My  Vám profesionálně a s veškerou péčí naskenujeme diapozitivy a negativy do elektronické podoby a vy si je budete moci uschovat navždycky. Pokud chcete negativy a diapozitivy archivovat v „neelektronické“ verzi, velmi záleží na tom, jak a kde je budete uchovávat.

Negativy a diapozitivyJak archivovat negativy a diapozitivy

Zpracování a vyvolání filmů

Pro uchování negativů je velmi důležité již jejich prvotní zpracování. 

Použití ustalovače

Jednou z věcí, která má vliv na životnost negativů je použití správného ustalovače. Ustalovač převádí neosvětlený, nevyvolaný halogenid stříbra na rozpustnou sloučeninu, která se pak odstraní v tekoucí vodě. Pokud se použije tzv. kapalný ustalovač, bude životnost negativů nižší. Pokud není negativ ustálený, dojde po čase k jeho zežloutnutí a znehodnocení hnědými skvrnami. Je tedy velmi důležité, aby se negativ ustálil celý, po delší dobu, v „čerstvém“ ustalovači. Pokud jsou negativy vyvolávány ve fotoalbech, nezbývá nám, než doufat, že byl film správně ustálený.

Vypírání negativů

Při vypírání negativů může také dojít k dalším chybám, které ovlivňují životnost negativů. Vypíráním se odstraňuje ustalovač a komplexní sloučeniny stříbra z negativu. Nejlépe probíhá vypírání pod tekoucí vodou, která má teplotu jako lázeň při vyvolávání negativů. I různé teploty lázní mohou negativ poničit.

Jak negativy uložit?

Uložení negativů má samozřejmě také vliv na jejich životnost.

Fólie na negativy

Negativy srolované do ruličky nejsou to pravé. Mohou se snadno poškrábat. Negativy z fotolabů jsou většinou nastříhané a uložené v plastových fóliích. To je jedním ze správných možností, jak negativy uschovat. Jsou chráněny před prachem i mechanickým poškozením. Na negativy existují i speciální obaly, např. z polypropylenové fólie, které je možné založit i do šanonů.

Pergamenové papíry

Dalším druhem obalů jsou pergamenové papíry. Jejich nevýhodou je, že při jejich manipulaci může dojít k poškrábání negativů, nejsou chráněny např. před politím.

Papír

Dočasným způsobem, jak negativy uschovat je v přeloženém papíře nebo v obálce, jedná se ale o dočasnou možnost, nouzové řešení, dokud neseženete nějaké speciální obaly na negativy.

Digitalizace negativů, diapozitivůNejlepší uchování diapozitivů a negativů je v dnešní době v elektronické podobě - naskenovat do počítače.

Prostředí pro uchování negativů

Prostředí hraje hlavní roli pro uchování a životnost negativů a diapozitivů. Měly by se skladovat v suchu a při pokojové teplotě. Určitě je dobré, pokud jsou negativy chráněny před sluncem a světlem. Určitě je dobré, mít nějaký systém, kterým si roztřídíte veškeré negativy a v případě, že budete některý potřebovat, rovnou sáhnete na to správné místo. Pokud budete prohlížet každý negativ, můžete je mechanicky poškrábat, poničit. Lidský pot obsahuje kyseliny, které ničí negativy a diapozitivy.

Co je nejlepší?

Nejlepším způsobem, jak Vaše negativy a diapozitivy ochráníte, je jejich digitalizace. V elektronické podobě pak můžete mít uchovanou veškerou databázi Vašich negativů a diapozitivů. Profesionálním skenováním si můžete uchovat všechny Vaše „vzpomínky“ a můžete je předávat dalším generacím a nemusíte mít strach, že se poškodí a tím ztratíte Vaše fotografie. Skenované fotografie umíme vylepšit a odstraňujeme prach i škrábance!

KONTAKT

+420 605 564 694
+420 724 111 234

Chci se zeptat