Likvidace VHS kazet

Máte doma staré videokazety, audiokazety nebo jakékoliv další kamerové pásky a nevíte, kam je vyhodit? Pokud chcete jejich záznam, nechte si data digitalizovat. Že už máte záznamy digitalizované a chcete se tedy zbavit těch „starých VHS“, teď už nepotřebných, kazet? Vyhodit je rovnou do popelnice se Vám nechce. Máte na nich přeci jenom nahrané nějaké rodinné vzpomínky, něco, co nechcete, aby se jen tak válelo v popelnici a měl k tomu přístup každý. Tak co tedy s nimi? Nebo si říkáte, zda vůbec je vhodné hodit VHS kazety do popelnice. Jedná se přeci jenom o specifický druh odpadu. Nemáte je nějak vytřídit? Kam ale s nimi?

Třídění VHS kazet - kam vyhodit VHS kazety

Pokud se podíváme na VHS kazety jako na čistý odpad, nebudeme teď řešit to, že na nich jsou uložená stále nějaká data.

Z hlediska recyklace je VHS kazeta rozdělená na dvě části. Jednou z nich je plastové pouzdro a plastové kotouče a pak je tu magnetická páska, na které je nahraný záznam. Pokud chceme kazetu ekologicky zlikvidovat, rozdělíme jí na obal z plastu, tedy pouzdro a to pak můžeme hodit do popelnice na plast – tedy do žlutého tříděného kontejneru. Plast projde recyklací a bude znovu použit.

Likvidace VHS kazet, kam vyhodit VHS kazety

Kam vyhodit VHS kazety a další analogové kamerové a audio pásky?

Recyklace VHS kazet - zničení záznamu

Magnetická páska patří potom do směsného odpadu, do klasické, černé popelnice. Magnetická páska totiž obsahuje řadu kovů, a proto není vhodná pro jakoukoliv další recyklaci. Páska je vyrobená z druhu polyetylenu (potaženým ftaláty), která se často prodává pod obchodním názvem Mylar. Není recyklovatelná. Bohužel v těchto magnetických páskách je Mylar potažen toxickými kovy, zejména chrómem. Tyto kovy umožňují na pásku zaznamenat magnetický signál (hudbu, video).

Pokud se Vám nechce třídit, můžete odvézt kazety do sběrného dvora, kde toto rozdělení provedou za Vás.


Jak zničit záznam z VHS kazet?

Další otázkou je to, jak zničit VHS kazetu, abyste z ní smazali nebo zničili data, která jsou na ní uložená. Možností je zase několik. Který je ten nejlepší?

Můžete samozřejmě pásku z kazety vytáhnout a rozstříhat a po kouskách vyhodit. Tento druh zničení není 100 %. Pokud by někdo chtěl, jde celý pásek najít a slepit a tím získat data z pásky zpátky. Je to samozřejmě velmi dlouhý a složitý proces, ale pokud chcete mít jistotu, že Vás záznam nikdo již nenajde a nedá dohromady, není to úplně ideální řešení.

Potom existují speciální stroje, které magnetický pásek úplně zničí tak, že se již záznam z nich nedá nijak vrátit.

Záleží na Vás, zda opravdu potřebujete, aby se k záznamu nikdo nedostal.

Spálení pásek není zrovna vhodnou metodou, jak pásek zničit. Záznam tím zničíte, ale jak jsme již psali výše, páska obsahuje v sobě kovy a také ftaláty, které se při hoření dostanou do ovzduší a které pak následně můžeme vdechnout a tím poškodit své zdraví.

 

KONTAKT

+420 605 564 694
+420 724 111 234

Chci se zeptat