Skenování diapozitivů

V dnešní době se začíná opět probouzet fotografování na klasické filmy nebo diapozitivy. A pak se nabízí právě otázka, jak pak klasické negativy digitalizovat? Nebo máte doma nějaké staré diapozitivy, negativy filmů nebo staré fotky? Rádi byste je měli v digitální podobě, abyste je měli uchované i pro další generace?

Digitalizace diapozitivů a negativů můžete provádět sami doma, pokud si koupíte nějaký vlastní kvalitní skener, nebo můžete tuto „práci“ přenechat specializované firmě. Jaký je mezi těmito skenováními rozdíl? Dosáhneme kvalitního skenu i za použití domácích skenerů? Co všechno nám může nabídnout firma, která digitalizuje negativy?


Profesionální skenování negativů, diapozitivů, fotek.

CENÍK skenování    UKÁZKY skenování


Domácí skenování diapozitivů a negativů

Skenování negativů a diapozitivů se velmi liší od skenování obyčejných obrázků nebo dokumentů. Při klasickém skenování dokumentů dochází k prosvícení originálu z jedné strany. To je pro negativy špatné, při skenování negativů je potřeba prosvítit obě strany negativu. Nejde tedy použít klasický uživatelský plochý skener. Je potřeba si pořídit speciální skener, který má ve vrchním víku další světelný zdroj a tím dovoluje prosvítit negativ z obou stran. Jedná se o takzvaný skener pro skenování transparentních předloh. Pokud budete chtít doma naskenované fotografie ještě upravovat, je nutné, aby skener získal z negativu maximální množství informací.

Sken a úprava barevné fotografie.

Sken a úprava barevné fotografie.

Sken a úprava černobílé fotografie.

Sken a úprava černobílé fotografie.

 

Rozlišení skenování diapozitivů a negativů

Dalším parametrem, na co si dát u skeneru pozor, je rychlost skenování. Neméně důležitým parametrem je rozlišení skeneru. Dále je dobré dát si pozor na bitovou či barevnou hloubku a denzitu. Čím vyšší hodnoty bude skener mít, tím lépe. Tyto hodnoty ovlivňují podání barev a tmavých a světlých tónů. Čím vyšší hodnoty, tím jemnější rozdíly v barvách.

Některé, dražší, skenery mají také technologii odstraňování prachu a škrábanců, můžou i redukovat zrno, obnovovat vybledlé barvy a apod. Záleží opravdu na tom, kolik byste chtěli do skeneru investovat a je dobré si propočítat, kolik budete diapozitivů nebo negativů skenovat, zda se Vám to vyplatí.

Pokud chcete převést diapozitivy do digitální podoby, můžeme je digitalizovat pomocí skeneru diapozitivů, což je speciální typ skeneru určený právě k digitalizaci tohoto média.

Digitalizace diapozitivů se provádí pomocí speciálních skenerů, které jsou navrženy pro skenování pozitivních filmů. Existuje také možnost digitalizovat diapozitivy pomocí digitálního fotoaparátu s vysokým rozlišením, ale tato metoda není tak přesná jako skenování.

Existuje několik druhů skenerů, které jsou určeny speciálně pro digitalizaci diapozitivů. Mezi nejčastěji používané patří plochý skener, skener s automatickým podavačem nebo speciální skenery určené výhradně pro skenování diapozitivů.

Ploché skenery s průhledovou deskou jsou nejběžnější typ skeneru pro digitalizaci diapozitivů nebo i negativů.  Diapozitiv se vloží do speciálního držáku, který se umístí na průhledovou desku skeneru. Poté se skenování spustí.

Některé skenery s automatickým podavačem dokumentů mají funkci skenování diapozitivů. Tyto skenery jsou vhodné pro digitalizaci většího počtu diapozitivů najednou.

Některé speciální skenery pro digitalizaci diapozitivů mají průhledový modul, který se umístí na přední část skeneru. Diapozitivy se poté vkládají do speciálního držáku, který se vloží do průhledového modulu.

Existují také skenery, které jsou speciálně navrženy pro digitalizaci diapozitivů. Tyto skenery jsou obvykle menší než klasické ploché skenery a mají speciální držáky pro diapozitivy.

Profesionální skenování diapozitivů

Pokud si necháte negativy naskenovat profesionálně, budou Vaše naskenovaná data v maximální možné kvalitě. Profesionálně Vám můžou být i fotografie upravené a „vylepšené“. Podle toho, do jaké míry jsou Vaše negativy nebo diapozitivy poškozené, můžeme obraz vylepšit a vrátit ho do původního stavu.

U společnosti DIGITALIZACE VHS pracujeme s profesionálním skenerem s vysokým rozlišením 9600 DPI. Skenování probíhá jednotlivě, každý negativ, každý diapozitiv skenujeme samostatně a dle potřeby upravuje nastavení a tím dosahujeme nejlepšího možného výsledku.

Jak probíhá profesionální skenování diapozitivů a negativů?

Digitalizace je u nás (DIGITALIZACE VHS a skenování diapozitivů a negativů) prováděna na kvalitním ručním skeneru Canon CanoScan 9000F Mark II. Jedná se o ruční skener, každé skenování každého diapozitivu, negativu provádíme ručně, nejedná se o automatizovaný sken. Tím dokážeme obnovit obrázek v maximální možné kvalitě.

Sken a úprava barevného diapozitivu z Dia rámečku.

Sken a úprava barevného diapozitivu z Dia rámečku.

Sken a úprava černobílého diapozitivu z Dia rámečku.

Sken a úprava černobílého diapozitivu z Dia rámečku.

 

Diapozitiv ručně vyčistíme, nepoužíváme žádnou automatizovanou „čističku“, obrázky prohlížíme pod světlem a odstraňujeme prach. Pokud jsou na negativech škrábance, musíme postprodukčně odstranit i ty. Doladění barevnosti a dalších neduhů starších fotografií je samozřejmost.

Profesionálně převedeme jakékoliv rozměry. Velikosti naskenovaných fotografií se liší, například diapozitivy v kvalitě 2400 DPI, 28 Mpix 1 snímek – má velikost cca 7 Mb. Negativy v kvalitě 4800 DPI, 28 Mpix má 1 snímek velikost cca 12 Mb.

Naskenované fotografie dodáváme ve formátech jpg v maximální možné kvalitě, na požádání můžeme dodat ve formátu tiff.


Ušetřete čas – nechte digitalizovat diapozitivy profesionálům

CENÍK skenování    UKÁZKY skenování


Pokud si chcete nechat naskenovat Vaše diapozitivy a negativy z Vašich rodinných dovolených a oslav, kontaktujte nás. Domluvíme se s Vámi na všech úpravách, které chcete s Vašimi materiály provést a Vy se nemusíte o nic starat. Vylepšíme Vaše fotografie do nejlepší kvality a tím uchováme Vaše vzpomínky i pro další generace.

Vy se nebudete muset starat o to, jaký skener si pořídit, jak upravit fotografie, jak negativy nebo diapozitivy „očistit“ od prachu a vyhladit škrábance. Profesionální digitalizace Vám ušetří spoustu času a nervů a budete mít úžasný výsledek.

Máte dotaz ke SKENOVÁNÍ Diapozitivů, Negativů či fotek?

KONTAKT

+420 605 564 694
+420 724 111 234

Chci se zeptat