Co je skenování?

Dneska se o skenování čehokoliv hovoří docela často. Jedná se o převod grafické informace do elektronické podoby, která je rozpoznatelná počítačem. Jde tedy o přenos obrazu z papírové podoby (obraz, fotografie) nebo z diapozitivu nebo negativu do digitálního formátu. 

Skenovat můžeme dokumenty, texty, obrázky, fotografie, ale také třeba negativy nebo diapozitivy. Veškeré skenované materiály jsou převedeny do počítače a tam se s nimi může provádět další úkony jako je úprava, tisk, další distribuce, dobarvení obrázků nebo fotografií a další.

Time Line digitalizace skenování fotek

Typy skenování (skenerů)

Stolní skenery

Nejběžnější jsou skenery stolní. Ty si můžeme pořídit do domácnosti nebo kanceláře, někdy bývají i součástí tiskáren jako tzv. multifunkční zařízení. Jedná se o nejpoužívanější typ skeneru. Předloha se položí na skleněnou desku a je následně skenerem nasnímaná.

Bubnové skenery

Pro skenování velkých ploch se používají skenery bubnové, na „buben“ se upevní snímaný dokument.

Skenování ruční a pultové

Další možností skeneru, se kterým se běžně setkáváme, jsou skenery čárových kódů, které se vyskytují na pokladnách v obchodech, v knihovnách, všude tam, kde chceme nechat „naskenovat“ nebo přečíst čárový kód. V knihovnách se používají skenery ke snímání čárového kódu na knihách a tím k identifikaci a registraci knihy v databázích. Principem těchto skenerů je laserové skenování.

Další způsoby skenování

Mezi další skenery, speciální skenery, patří filmové skenery, které snímají políčka z filmů. Existují i 3D skenery, které dokážou nasnímat o trojrozměrný objekt.

Skener pro skenování diapozitivůNástavec na stolní skenner pro skenování diapozitivů a negativů

Jestliže byste se rádi dozvěděli více informací o tom jak skenery a to nejen skenery na diapozitivy a negativy, fungují, odkáži vás na náš další článek "Jak fungují skenery".

 

 

KONTAKT

+420 605 564 694
+420 724 111 234

Chci se zeptat