Restaurování a retuše fotografií

Staré fotografie jsou většinou největším rodinným bohatstvím. Jenže i fotografie stárnou a tak je potřeba je nějakým způsobem uchovat pro další generace. Fotografie stárnou, pokud jsou špatně uchovány, mění se jejich barvy, blednou, ztrácí kontrast, vznikají oděrky a přehyby…

Naskenování fotografií do elektronické podoby je jedním z těch možností, jak fotografii "ustálit" aby vydržela navěky. Ale jak skenovat fotografie, které jsou již poničené? Máme nějakou šanci, jak fotografie získat v lepší kvalitě?

Ano, jde to. Můžete si nechat Vaše fotografie retušovat neboli restaurovat. Pouštět se do této práce sám není úplně ideální, je potřeba mít již nějaké zkušenosti. Proto je nejlepší využít služeb profesionálů. Inspirujte se zde: RETUŠOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ

Retušování fotografiíNaskenovaná a upravená / vyretušovaná fotografie.

Očistění fotek

Než se začne s jakýmkoliv skenováním je zapotřebí fotografie očistit. Dělá se to ofukovacím balónkem, popř. měkkým štětečkem nebo se mohou otřít jemným bavlněným hadříkem. Existují i speciální bavlněné rukavice pro práci se starými snímky a negativy, které nezanechávají na fotkách otisky prstů ani žádnou mastnotu.

Fotografie se nesmí čistit mechanicky, aby nedošlo k poškrábání. Pokud jsou fotografie slepené, namočí se do destilované vody a pak se snáze od sebe oddělí. Očištěné fotografie se mohou použít pro naskenování, převedení do elektronické podoby.

Skenování fotografií

Pro skenování fotografií je dobré použít kvalitní skenery, které fotografii převedou do elektronické podoby. Skenuje se vždy barevně. Fotografie se skenují do formátu .tiff, ve velmi vysokém rozlišení až 4800DPI který zachovává veškeré detaily. Naskenování do formátů .jpg není ideální.

Dobré je, pokud máte k fotografii i negativ. Ten se pak naskenuje také a retušování fotografie je jednodušší. Při skenování se fotografie nijak neupravuje, ty se upravují až poté, co jsou v elektronické podobě, ve speciálních programech určených k úpravě fotografií.

Úprava fotografií

Pokud máte Vaši starou fotografii v elektronické podobě, můžete si ji upravit, popř., což je lepší varianta, nechat odborně provést retušování nebo restaurování fotografie.

Nejdříve je dobré provést změny, které se týkají celé fotografie, jako je změna velikosti, tvaru, oříznutí apod. Poté se přechází k drobnějším detailům, které fotografií „doladí“.

Oříznutí

Pokud máte fotografie např. z alba, kde byly oříznuté rohy, nejprve ji ořízněte, aby měla tvar jako klasická fotka. Pokud chceme nechat formát, můžeme rohy dokreslit (např. pokud bychom oříznutí přišli o nějaké postavy nebo důležité části fotografie).

Kontrast

Dalším způsobem retušování je odstranění vyblednutí snímku. Může se zvýšit kontrast, zvýraznit světla a stíny nebo přidat zřetelnost. Ve speciálních programech se také může provést „znovu vyvolání“ fotografie.

Vyrovnání bílé

Staré fotografie žloutnou nebo se mohou jinak zabarvit. Proto je potřeba je „vybělit“. Nejjednodušším způsobem je vyrovnání bílé. Je také možnost upravit teplotu barev a korekci barev. V obraze je možné měnit hodnoty v jednotlivých kanálech červené, zelené nebo modré.

Základní úprava naskenované fotografie
Základní úprava naskenované fotografie

Doplnění chybějících částí

Dalšími úpravami je doplnění chybějících částí – například ořezů rohů nebo dalších bílých fleků. Dokážeme dokreslit i celé poškozené části i osob, které jsou na fotografii. Kreslí se ručně a precizně.

Lokální úpravy

Jedním z posledních úprav je úprava místa s odlišnou tonalitou, doostření, doladění kontrastu a expozice. Nakonec se exportuje tiff formát do formátu jpg.

Retušovaná fotka – výsledek

Jako finální fotka, která bude restaurovaná, musí být dokonalý obrázek. Jelikož je každá úprava a změna ve fotografii časově náročná a je potřeba mít k tomu zkušenosti, abychom mohli úpravy provádět, je vždy lepší, nechat si fotografie upravit profesionálně.

 

 

KONTAKT

+420 605 564 694
+420 724 111 234

Chci se zeptat