VHS přehrávač, Videopřehrávač VHS, Videorekordér

Videopřehrávač známý také pod různými dalšími názvy jako VHS přehrávač, videorekordér VHS nebo prostě lidově video, je přístroj, který umožňuje uložit obrazový a zvukový záznam z jiného zdroje (např. TV signál, videokamera) na magnetický pásek a ten pak opakovaně reprodukovat (přehrávat).
 

V historii VHS videopřehrávač, VHS videorekordér vyrábělo spousty firem. Nejznámější a také nejkvalitnější videopřehrávače a videorekordéry vhs byly od firem Sony, Panasonic, JVC, Funai. 
 

Díky různorodosti záznamů - formátů (PAL, NTSC) nebo rychlosti přehrávání (EP, LP, SP)) vzniklo mnoho přístrojů v nejrůznějších kombinacích na přehrávání a nahrávání.  

Kombinace videopřehrávač (Videorekordér VHS) a DVD

V pozdějších dobách se začaly vyrábět také tzv. combo přehrávače, které v sobě ukrývaly kombinaci VHS videopřehrávače, DVD přehrávače a např. také pevného disku. U některých těchto zařízení bylo možno přesunout záznam z jednoho zařízení na druhé pouhým stiskem tlačítka a tak jste mohli např. digitalizovat vaši VHS na DVD nebo pevný disk. Ovšem v tomto případě je zde spousty neduhů v kvalitě přepisu a osobně tento způsob nedoporučuji.


Videorekordér, VHS přehrávač s DVD

Digitalizace a domácí převod VHS na vlastním videorekorderu / videopřehrávači

V případě, že hledáte videorekorder nebo VHS přehrávač s vidinou, že si takový koupíte za 500,- z bazaru a k tomu USB digitální AV převodník za 300,-, abyste si z pohodlí domova digitalizovali rodinné nahrávky, tak je mou povinností vás pozdržet a vyprávět vám mou historku. Tato domácí digitalizace může ušetřit stovky až tisíce z vaší peněženky, ale z výsledku budete zklamaní. A nyní opravdu mluvím z vlastní zkušenosti. Měl jsem úplně stejné výhledy před X lety, kdy jsem s digitalizací VHS začínal.

Budete zklamaní - využijte jakéhokoliv profesionála s kvalitním videopřehrávačem

digitalizace videorekorder

Kromě toho, že jsem strávil několik hodin nastavováním USB převodníku, tak jsem při digitalizaci zjistil, že digitalizace vynechává červenou baru. Tak jsem řešil jiný a lepší videorekordér, již ne za 500,- ale za 1.000,- Kč. Obraz byl lepší, avšak červená stále nikde. Začal jsem ted řešit normy (PAL, SECAM, NTSC atd) a koupil i další, zase o něco dražší USB AV převodník. Zde již červená barva byla v pořádku, ale převodník trpěl jinými neduhy - příliš kostičkoval (špatně převáděl do digitálu).

Kvalitní videopřehrávač je důležitý !

Díky těmto začátkům jsem se dostal až ke koupi 7 hlavého videorekordérů s TBC vyrovnávacím systémem za 5.000,- a profesionálnímu CANOPUS AV digital převodníku za 7.000,-. Výsledek byl o 100% lepší ve všech směrech. Ale kdybych si tímto neprošel, jisto jistě bych nyní profesionálně VHS nedigitalizoval a nemohl vás ušetřit všeho toho trápení okolo domácího převodu kazet.

 

Kdybych to věděl co mě čeká, raději vyberu profesionála a nechám si i za vyšší cenu vše digitalizovat u něj.

 

Opravdu nekupujte videorekorder na domácí digitalizaci, jsou to vyhozené peníze a vyberte si raději kohokoliv, kdo nabízí profesionální digitalizaci VHS

Uvnitř videorekordéru VHS

videorekordér

 

Hardware videopřehrávače je ze značné části mechanický a kromě základních "hejbátek", "koleček" a dalších specifických dílů jsou ve videorekordéru umístěny také tzv. čtecí hlavy. Podle typu videopřehrávače 4 nebo 6 hlav. Několik je jich zvukový a několik obrazových. Při vsunutí VHS kazety do videopřehrávače si tento automaticky navine magnetický pásek okolo čtecích hlav a po stisknutí tlačítka play dochází k převíjení pásky z cívky na cívku a tím také ke čtení magnetického záznamu a reprodukci na výstupním zařízení.

Nový VHS přehrávač (videopřehrávač) a videorekordér VHS se již nevyrábí

První video přehrávač a videorekordér VHS se na trh dostal před čtyřiceti lety a vyrábí se až dodnes (tedy v čas co jsem psal tento článek - 2016 :-). Avšak s využitím video přehrávačů je již konec. Japonská firma Funai, poslední výrobce videorekordérů a video přehrávačů ohlásila konec produkce na 31. července 2016. Jen pro zajímavost, tak výrobce (Funai) ještě v roce 2015 vyrobil 750tisíc videorekordérů a v dobách světové expance vyráběl neuvěřitelných 15 milionů video přehrávačů VHS ročně.

 

digitalizace videorekorder