VHS přehrávače a videorekordéry

Videopřehrávač známý také pod různými dalšími názvy jako VHS přehrávač, Videorekordér nebo prostě lidově video, je přístroj, který umožňuje uložit obrazový a zvukový záznam z jiného zdroje (např. TV signál) na magnetický pásek a ten pak opakovaně reprodukovat (přehrávat).
 

V historii videopřehrávačů bylo spousty firem, které tento přístroj vyráběli. Nejznámější a také nejkvalitnější video přístroje byly od firem Sony, Panasonic, JVC, Funai. 
 

Díky různorodosti záznamů - formátů (PAL, NTSC) nebo rychlosti přehrávání (EP, LP, SP)) vzniklo mnoho přístrojů v nejrůznějších kombinacích na přehrávání a nahrávání.  

Kombinace VHS přehrávače a DVD

V pozdějších dobách se začaly vyrábět také tzv. combo přehrávače, které v sobě ukrývaly kombinaci VHS přehrávače, DVD přehrávače a např. také pevného disku. U některých těchto zařízení bylo možno přesunout záznam z jednoho zařízení na druhé pouhým stiskem tlačítka a tak jste mohli např. digitalizovat vaši VHS na DVD nebo pevný disk. Ovšem v tomto případě je zde spousty neduhů v kvalitě přepisu a osobně tento způsob nedoporučuji.

Uvnitř videorekordéru

videorekordér

 

Hardware videopřehrávače je ze značné části mechanický a kromě základních "hejbátek", "koleček" a dalších specifických dílů jsou ve videorekordéru umístěny také tzv. čtecí hlavy. Podle typu videopřehrávače 4 nebo 6 hlav. Několik je jich zvukový a několik obrazových. Při vsunutí VHS kazety do videopřehrávače si tento automaticky navine magnetický pásek okolo čtecích hlav a po stisknutí tlačítka play dochází k převíjení pásky z cívky na cívku a tím také ke čtení magnetického záznamu a reprodukci na výstupním zařízení.

Konec video přehrávačů

První přehrávače a videorekordéry se na trh dostaly před čtyřiceti lety a vyrábíce až dodnes (tedy v čas co jsem psal tento článek - 2016 :-). Avšak s využitím video přehrávačů je již konec. Japonská firma Funai, poslední výrobce videorekordérů ohlásila konec produkce na 31. července 2016. Jen pro zajímavost, tak poslední výrobce (Funai) ještě v roce 2015 vyrobil 750tisíc videorekordérů a v dobách světové expance vyráběl neuvěřitelných 15 milionů přehrávačů VHS ročně.