FAQ - nejčastěji kladené otázky

Co je digitalizace?

Digitalizace je převod, stažení, zálohování klasické VHS videokazety do digitální tedy počítačové podoby. V digitalní podobě, je nahrávka stálokvalitní a lze ji nadále převádět do různých formátů k přehrávání jako DVD, AVI, apod. Takto digitalizovanou nahrávku si poté přehrajete např. na svém PC, Notebooku, Stolním DVD přehrávači, v chytrém telefonu nebo tabletu.

Lze převést záznam z VHS na jiné medium, než je DVD?

Prvním krokem je stažení záznamu z VHS do počítače. Následuje vylepšení kvality obrazu. Dále záleží na požadavku klienta, kam si přeje daný záznam nahrát, například na externí disk, usb flash disk, CD nebo jiné medium.

Jak k vám VHS kazety dodám, aby byla zajištěna jejich bezpečnost?

Ideální formou bezpečného předání VHS kazet je osobní dodání u nás v kanceláži firmy UV STAR na ulici Šterboholská 44 (Areál firem - Tesla,  . Jsou však i jiné formy jak vám můžeme pomoci v digitalizaci. Jednou z bezpečných předání je také to, že si pro VHS osobně přijedeme a převezmeme a opět vám je i včetně digitalizovaných záznamu takto dovezeme. Dalším způsobem je zazlat VHS videokazety doporučeně Českou poštou nebo jinou dopravní společnosti.

Staráte se o soukromí klientů?

Ano, veškeré videonahrávky a fotografie a vzniklé data jsme povinni ze zákona chránit před náhledem třetích stran. Rozhodně vzniklé data nevystavujeme volně bez souhlasu majitele ani nepředáváme třetím stranám.

Kolik hodin záznamu z VHS videokazety se vejde na jedno DVD? 

V zásadě dokážeme na jedno klasické DVD dostat až 4hodiny záznamu, ale tak velkou komprimaci nedoporučujeme. Běžně se na jedno DVD v maximální možné kvalitě rovné VHS kazetám vejde cca 1,5 hod video záznamu.

Proč doporučujete VHS digitalizovat a zálohovat?

VHS videokazety se postupem času ničí a snižuje se kvalita záznamu. Čím dříve tedy VHS videokazetu zálohujete, tím dosáhnete lepšího digitálního záznamu. Některé horší VHS videokazety mohou být za několik let dokonce nečitelné. Videozáznam, který je digitalizován však svou hodnotu časem neztrácí. Zde funguje to, že buď jej máte kvalitní a napořád a nebo jej nemáte.

Jak rychle dostanu své videonahrávky v digitální podobě?

Digitalizace videonahrávek je pomalý a tzv. realtime proces. Každou videokazetu musíme přehrát v reálném čase a pak digitálně zpracovat. Délka dodání nahrávek je tedy závislá na množství dodaných VHS kazet k digitalizaci. Většinou můžete počítat 2 až 3 videokazety na jeden pracovní den.

Jaké typy videozáznamu dokážete digitalizovat a zálohovat?

Osobně se specializujeme na zálohování a digitalizování záznamu ze standardních videokazet VHS a S-VHS. Není však pro nás problém zálohovat také videozáznam z jiných typů nosičů jako např.: VHS-C, Video8, Hi8, Digital 8 a miniDV.

Je digitalizace VHS bezpečná? Bude zachován originál?

Digitalizace a stažení VHS kazety do PC je běžný proces přehrávání videokazety ve viderekordéru. V případě, že nedojde k závažné poruše videorekordéru, čemuž se snažíme maximální možnou formou předcházet, jsou vždy originální VHS v pořádku. Ještě se nestalo aby se v našem profesionálním zařízení kazeta poškodila.

Mohu vámi dodané digitalizované video přehrát v klasickém stolním DVD přehrávači?

Ano, VHS kazety digitalizujeme primárně do formátu MPEG2 a následně klientovi předáváme v podobě jaký si bude přát. Tedy jako DVD vč. menu, jako komprimované AVI nebo jako surové MPEG2 soubory.